HomeCircuit Breakers Circuit breaker, PowerPacT B, 40A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Previous product
primary_image
Circuit breaker frame, MasterPact MTZ2 08H2, 800A, 100kA/440VAC 50/60Hz (Icu), 4P, drawout, without control unit
Back to products
Next product
primary_image
Wall mounted polyester enclosure, Thalassa PLM, glazed door, 1056x852x350mm, IP66, IK08, RAL 7035
Circuit breaker, PowerPacT B, 40A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
SKU: 3529417 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 480Y/277VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 40A, 3 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 480Y/277VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with an ABC phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 40A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC” Cancel reply
Close
Mini circuit breaker, QO, 20A, 3 pole, 240VAC, 10kA, 100mA grd fault B, bolt on mount, ring
Quick view
Close
Circuit breaker, ComPact NSX250H, 70kA/415VAC, TMD trip unit 160A, 3 poles 3d
Quick view
Placeholder
Second MX voltage release, MasterPact MTZ1 drawout, remote tripping, 277VAC 50/60Hz
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 4 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, control wire ON end
Circuit breaker, PowerPacT P, I-Line, Micrologic 5.0, 400A, 3 pole, 25kA, 600VAC, phase ABC, shunt trip, 80% rated
Circuit breaker, PowerPacT B, 60A, 1 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Motor circuit protector, PowerPacT H, unit mount, 30A, 3 pole, 25kA, 600 VAC, auxiliary switch, copper lugs, 80% rated
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60N, 4P, 4A, C curve, 10kA (IEC/EN 60947-2)