HomeAutomation & Control Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn20 mm, 24…240VAC/DC, terminals
Previous product
primary_image
bus base, Modicon TM5, with address setting, 24V DC, white, 1 quantity
Back to products
Next product
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT H, 110A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 100%
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn20 mm, 24…240VAC/DC, terminals
SKU: 4306192 Category: Automation & Control
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
This XS turret head (40 x 40 x 117 mm) with an inductive proximity sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This general purpose flat inductive proximity sensor has an increased range. It is mountable directly on a surface, thanks to 4 screws fixing points. It provides mechanical resistance and chemical withstand thanks to PBT case. It has a yellow LED for output status indication for easier sensor setup and troubleshooting. It can operate in very cold (-25°C) and hot environments (+70°C). Its increased sensing range makes it ideal for process where precise circulation of objects is not possible. It is CCC, ECOLAB, CSA, UL certified.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn20 mm, 24…240VAC/DC, terminals” Cancel reply
Close
Non-Reversing Contactor, Size 2, 3-Pole, Open Style +Options
Quick view
Close
Disconnect Switch, TeSys LK4 Non fusible, 50hp at 600VAC, 3 pole, max 100A rated, plate mount
Quick view
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCMN, steel roller plunger, 1NC+1 NO, snap, cable
Harmony XB5S, Protective cover for Biometric switch
Placeholder
Melting Alloy Thermal Unit Class 30
Inductive proximity sensors XS for hazardous area dust, M12, Sn4mm, 12…48 VDC, NC, cable 10 m