HomeAutomation & Control 30mm push button, Type SK, red illuminated mushroom maintained push pull, 6A at 120VAC, 120VAC/VDC red LED, NEMA 4, 4X
Previous product
primary_image
Mini circuit breaker, QO, 30A, 2 pole, 120/240VAC, 10kA, bolt on, ring
Back to products
Next product
primary_image
Transformer, dry type, DOE 2016, 100kVA, 1 phase, 208V primary, 120/240V secondary, 22D, 150C rise
30mm push button, Type SK, red illuminated mushroom maintained push pull, 6A at 120VAC, 120VAC/VDC red LED, NEMA 4, 4X
SKU: 172541727 Category: Automation & Control
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
The 9001SK push button line has a large variety of operators and accessories for heavy industry applications. These operators are used in the petrochemical, metallurgy, mining, oil and gas, wastewater treatment and automotive manufacturing industries and more. Type SK operators have a plastic operator that mounts in a 1.18 inch round hole. This illuminated push pull mushroom operator has a plasric ring nut. This pilot light has a 110/120 VAC/VDC red LED light module to provide the illumination. The light module has a red LED lamp. The contact block has one normally open and one normally closed contact. Contact block have a UL Type A600, UL Type Q600 and a 10A resistive VAC rating. The contacts in these contact blocks are double break direct acting. Contact blocks will accept up to two 12AWG to 24 AWG solid or stranded wires. The contact block terminals are protected to meeting VDE 0106 Part 100. When properly installed this opertor is UL listed for Types 1, 2, 3, 3R, 4, 4X, 6, 12 and 13 environments. This operator is UL Listed and CSA certified. “The modular range of Ø 30mm plastic control and signaling provides robust and reliable solutions for a wide range of heavy industry applications.”
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “30mm push button, Type SK, red illuminated mushroom maintained push pull, 6A at 120VAC, 120VAC/VDC red LED, NEMA 4, 4X” Cancel reply
Close
Modular box PC, Harmony iPC, HMIBM Performance DC Base unit 8 GB 4 slots
Quick view
Close
Harmony XB4, Light block with body/fixing collar, metal, blue, integral LED, 24 V AC/DC, 2 NO
Quick view
Contactor, Definite Purpose, 40A, 2 pole, 7.5 HP at 230 VAC, 1 phase, 440/480 VAC 50/60 Hz coil, open
Set of 2 heavy duty vertical rails for fixing of chassis and cross rails-2000 mm
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M30, L74mm, brass, Sn22mm, 24…240VAC/DC, 1/2″
Placeholder
Non-Reversing Contactor, Size 2, 3-Pole, Open Style +Options
Harmony XB5, Light block with body/fixing collar, plastic, blue, integral LED, 24 V AC/DC, 1 NO + 1 NC