HomeAutomation & Control Standard control unit, TeSys Ultra, 1.25A to 5A, 3P motors, thermal magnetic protection, class 10, coil 48-72VAC/DC
Previous product
primary_image
Harmony eXLhoist, standard, Remote ZART8L with base ZARB12H
Back to products
Next product
Placeholder
Industrial timing relay - 3..300s - type H - 24 V AC/DC, 110..240 V AC- 1 C/O
Standard control unit, TeSys Ultra, 1.25A to 5A, 3P motors, thermal magnetic protection, class 10, coil 48-72VAC/DC
SKU: 8993497 Category: Automation & Control
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
TeSys U standard control unit to be inserted in power bases LUB12, LUB32, LUB38 to form a TeSys U starter controller, for 3-phase motor applications up to 1.5kW@400V. It provides full protection to motors with a rated current Ir 1.25-5A (Ir adjustable), overload tripping class 10, short circuit at 13 x Irmax, overcurrent at 14.2 x Ir, phase loss, insulation fault (protection of equipment only). To be used with a 48V AC / 48-72V DC voltage for the control of the starter (through the control terminals A1/A2 located in the power base). Certified when used in conjunction with a LUB power base (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Standard control unit, TeSys Ultra, 1.25A to 5A, 3P motors, thermal magnetic protection, class 10, coil 48-72VAC/DC” Cancel reply
Close
TeSys K reversing contactor – 3P – AC-3 <= 440 V 9 A – 1 NC – 24 V AC coil
Quick view
primary_image
Close
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M30, L74mm, brass, Sn22mm, 24…240VAC/DC, 1/2″
Quick view
Disconnect switch, TeSys VLS, body switch, 100A, 50HP at 480VAC, UL98, three phase, 50kA SCCR, size 2, door mount
discrete output module Modicon Quantum – 32 O – positive logic (source)
Safety light curtain type 4, Telemecanique Safety light curtains XUSL, XUSL Body protection, Std sensing range, 3 Beams, Hp = 810 mm
interface plug-in relay, Harmony electromechanical relays, 12A, 1CO, 48V AC
Contactor, Definite Purpose, 40A, 2 pole, 7.5 HP at 230 VAC, 1 phase, 440/480 VAC 50/60 Hz coil, open