HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 80A, 2 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BA
Previous product
primary_image
Transformer, Type T, industrial control, 100VA, 1 phase, 380V primary, 110V secondary, 55C rise
Back to products
Next product
Placeholder
Mini CB, QO, 25 A, 1P, 240/415 V, 3 kA, Plug in
Circuit breaker, PowerPacT B, 80A, 2 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BA
SKU: 4284901 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 480Y/277VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 80A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 480Y/277VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with a BA phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 80A, 2 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BA” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT R, 1600A, 3 pole, 600VAC, 50kA, busbar, Micrologic 5.0H, 80%, modbus
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT B, 40A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
Quick view
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60H, 2P, 16A, C curve, 15kA (IEC/EN 60947-2)
Tap box, I-Line Busway, plug-in, 100A, 3 phase, 4 wire, 600VAC
Circuit breaker, PowerPacT H, 80A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt, control wire both
Placeholder
Transformer disconnect, 1500VA, 240x480VAC primary, 120VAC secondary, with outlet, Type 1
EZ Meter Main Busway Tap Right Side, Neutral Back, Mn Brkr, 1200A, 3PH, 65 kA
DISCONNECT SW FUSE CLIPS 600VAC 30A D10