HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Previous product
primary_image
Panelboard - I-Line - 400 A - 1 phase - NQ - 42 ccts - 86x26 in - copper
Back to products
Next product
Placeholder
TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 80 A - 42 V AC 50/60 Hz coil
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
SKU: 16946606 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on the line side and terminal nuts on the load side. This PowerPacT B, 70A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT H, 110A, 2 pole, 600VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, CB
Quick view
Placeholder
Close
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 13 A – D Curve – 240 V – 10 kA – ring term
Quick view
DISCONNECT SW FUSE CLIPS 600VAC 30A D10
Mini CB, QO, 25 A, 2P, 120/240 V, 10 kA, Bolt on, PL
Three Low-level MTZ2,3 CT Test Position Push in Carriage Switches
Circuit Breaker Masterpact MTZ2 20H2 ANSI-2000A-4P drawout-w/o Micrologic
Transformer, Type T, industrial control, 75VA, 1 phase, 208V primary, 120V secondary, 55C rise
Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 3 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC