PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on both termination ends. This PowerPacT B, 70A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
SKU: 9039237
Category: Power Distribution
Reviews (0)
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Related products
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 4 A – D Curve – 480Y/277 V – 10 kA – ring term
Three Low-level MTZ2,3 CT Test Position Push in Carriage Switches
Circuit breaker, PowerPacT P, 1000A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, Micrologic 3.0A, 80%
Mini CB, QO, 20 A, 2P, 120 V, 10 kA, Plug in, SWN, 50Deg
Circuit breaker accessory, PowerPacT L, lug kit, compression, 600A, 3 pole, aluminum at 620A
QOU Miniature Circuit Breaker, 20A, 2P, 120/240V, 10kA, Aux Switch
Circuit Breaker Masterpact MTZ2 20H2 ANSI-2000A-4P drawout-w/o Micrologic
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%