HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 60A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, CB
Previous product
primary_image
Spacial CRN plain door with mount.plate. H400xW300xD200 IP66 IK10 RAL7035..
Back to products
Next product
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 14kA, I-Line, Micrologic 3.2, 80%, ABC
Circuit breaker, PowerPacT B, 60A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, CB
SKU: 16781993 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 60A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with a CB phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 60A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, CB” Cancel reply
Close
Tap box, I-Line Busway, plug-in, 100A, 3 phase, 4 wire, 600VAC
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Quick view
Placeholder
Transformer disconnect, 1500VA, 240x480VAC primary, 120VAC secondary, with outlet, Type 1
Placeholder
Three Low-level MTZ2,3 CT Test Position Push in Carriage Switches
Circuit breaker, PowerPacT L, 250A, 3 pole, 600VAC, 50kA, lugs, MicroLogic 3.3S, 80%
Circuit breaker, PowerPacT P, 1000A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, Micrologic 3.0A, 80%
Circuit breaker accessory, PowerPacT L, lug kit, compression, 600A, 3 pole, aluminum at 620A
Mini CB, QO, 20 A, 2P, 120 V, 10 kA, Plug in, SWN, 50Deg