HomeCircuit Breakers Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT B, 35A, 3 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
SKU: 4281025 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 14kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on the load side and terminal nuts on the line side. This PowerPacT B, 25A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 14kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Automatic switch, PowerPacT J, 225A, 3 pole, 600VAC, 50kA, lugs, magnetic
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT P, 800A, 3 pole, 600VAC, 25kA, I-Line, Micrologic 5.0H, 80%, ABC, modbus
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT B, 60A, 1 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Motor circuit protector, PowerPacT H, unit mount, 30A, 3 pole, 25kA, 600 VAC, auxiliary switch, copper lugs, 80% rated
Circuit breaker, PowerPacT J, 200A, 3 pole, 600VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, aux
Circuit breaker, PowerPacT H, 50A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 100%
Mini circuit breaker, QO, 20A, 2 pole, 120/240VAC, 10kA, bolt on, AC shunt, ring
Circuit breaker frame, MasterPact MTZ2 32H2, 3200A, 100kA/440VAC 50/60Hz (Icu), 4P, drawout, without control unit