HomeCircuit Breakers Circuit breaker, PowerPacT B, 15A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Previous product
primary_image
Spacial SF rear panel external fixing - 2200x800 mm
Back to products
Next product
primary_image
Transformer, Type EL, industrial control, 150VA, 1 phase, 480V primary, 120V secondary, 55C rise
Circuit breaker, PowerPacT B, 15A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%
SKU: 8962433 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on both termination ends. This PowerPacT B, 15A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 15A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT H, 50A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 100%
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT J, 200A, 3 pole, 600VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, aux
Quick view
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60N, 4P, 4A, C curve, 10kA (IEC/EN 60947-2)
Circuit breaker, ComPact NSX250H, 70kA/415VAC, TMD trip unit 160A, 3 poles 3d
Circuit breaker frame, MasterPact MTZ2 32H2, 3200A, 100kA/440VAC 50/60Hz (Icu), 4P, drawout, without control unit
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60BP, 3P, 3A, C curve, 10kA (UL489), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Circuit breaker, PowerPact L, unit mount, Micrologic 3.3S, 600A, 3 pole, 35kA, 480VAC, 80% rated, mission critical
Circuit breaker, PowerPacT P, 800A, 3 pole, 600VAC, 25kA, I-Line, Micrologic 5.0H, 80%, ABC, modbus