HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AB
Previous product
primary_image
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS2 M18, L51mm, brass, Sn16mm, 12...24 VDC, M12
Back to products
Next product
primary_image
pressure switch XMLB 300 bar - adjustable scale 2 thresholds - 1 C/O
Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AB
SKU: 4282990 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 14kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 125A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 14kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with an AB phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AB” Cancel reply
Close
EZ Meter Main Busway Tap Right Side, Neutral Back, Mn Brkr, 1200A, 3PH, 65 kA
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT H, 110A, 2 pole, 600VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, CB
Quick view
Placeholder
QOU Miniature Circuit Breaker, 20A, 2P, 120/240V, 10kA, Aux Switch
Transformer disconnect, 1500VA, 240x480VAC primary, 120VAC secondary, with outlet, Type 1
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 13 A – D Curve – 240 V – 10 kA – ring term
Tap box, I-Line Busway, plug-in, 100A, 3 phase, 4 wire, 600VAC
Circuit breaker, PowerPacT B, 40A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
Circuit breaker, PowerPacT L, 250A, 3 pole, 600VAC, 50kA, lugs, MicroLogic 3.3S, 80%