HomeCircuit Breakers Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Previous product
primary_image
Plug in relay, Type KU, blade, 0.5 HP at 240 VAC, 10A resistive at 120 VAC, 11 blade, 3PDT, 3 NO, 3 NC, 110 VDC coil
Back to products
Next product
primary_image
Busway I-Line Breakr Plug-in Unit, 100A,H-Frame, Micrologic3.2,14kA-600V,3W,IP54
Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%
SKU: 16941728 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on the load side and terminal nuts on the line side. This PowerPacT B, 100A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT P, I-Line, Micrologic 5.0, 400A, 3 pole, 25kA, 600VAC, phase ABC, shunt trip, 80% rated
Quick view
Close
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60BP, 3P, 3A, C curve, 10kA (UL489), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Quick view
Placeholder
Mini CB, QO, 50 A, 1P, 120/240 V, 10 kA, Bolt on, 50Deg
Placeholder
Second MX voltage release, MasterPact MTZ1 drawout, remote tripping, 277VAC 50/60Hz
Circuit breaker, PowerPacT M, 600A, 3 pole, 600VAC, 18kA, lugs, ET 1.0, 80%
Mini circuit breaker, QOU, 20A, 2 pole, 120/240 VAC, 10kA, mounting foot
Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 1 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, A
Circuit breaker, PowerPacT H, thermal magnetic, unit mount, 60A, 3 pole, 18 kA, 600 VAC, shunt trip, copper lugs, 80%