HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AB
Previous product
Placeholder
Industrial timing relay - 0.3..30 s - type Qc - 24 V AC/DC, 110..240 V AC - 1C/O
Back to products
Next product
Placeholder
Busway Circuit Breaker Plug-in Unit 20A 480Y/277V 4A 3FT CORD L6-20 W/METER
Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AB
SKU: 8961945 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 100A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with an AB phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AB” Cancel reply
Close
Transformer, Type T, industrial control, 75VA, 1 phase, 208V primary, 120V secondary, 55C rise
Quick view
Close
Three Low-level MTZ2,3 CT Test Position Push in Carriage Switches
Quick view
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Circuit breaker, PowerPacT H, 80A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt, control wire both
Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 3 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Circuit breaker, PowerPacT H, 110A, 2 pole, 600VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, CB
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 13 A – D Curve – 240 V – 10 kA – ring term
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%