HomeCircuit Breakers Mini circuit breaker, E-Frame, 20A, 3 pole, 600Y/347VAC, 100kA max, bolt on
Previous product
primary_image
USB configurable monolithic tower light, Harmony XVGU, multi color programmable lights 60mm, steady/flashing LED buzzer
Back to products
Next product
primary_image
socket equipped with LED and protection circuit, Harmony Electromechanical Relays, for RSL1 relays, spring terminals, 12 to 24V AC DC
Mini circuit breaker, E-Frame, 20A, 3 pole, 600Y/347VAC, 100kA max, bolt on
SKU: 172553730 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
E-Frame Breaker are Lighting Panelboard Circuit breakers that are proven effective and reliable which provide a wide variety or robust features that are use specifically in Square D NF Panelboards. This range of breaker is ideally designed to offer superior overload and short circuit protection. All E-Frame breakers have a thermal-magnetic trip unit as well as signal indicator that will indicate when a trip has occur. Mounting bolts are used to hold these breakers in place. This E-Frame breaker is 20A, 3 pole, and has an operating voltage of 600Y/347 VAC. It also provides a 100 kA max interrupt rating at 120 VAC. This device has a hold current of 270A which is the maximum current the breaker can be held to ensure it will trip and a trip current of 875A which is the current value when the breaker is guaranteed to trip. Many accessories are available for this breaker. This breaker was calibrated for 40 degrees C. This product is UL Listed as High Intensity Discharge. HACR rated.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mini circuit breaker, E-Frame, 20A, 3 pole, 600Y/347VAC, 100kA max, bolt on” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPact L, unit mount, Micrologic 3.3S, 600A, 3 pole, 35kA, 480VAC, 80% rated, mission critical
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 1 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, A
Quick view
Motor circuit protector, PowerPacT H, unit mount, 30A, 3 pole, 25kA, 600 VAC, auxiliary switch, copper lugs, 80% rated
Circuit breaker, PowerPacT B, 20A, 1 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, C
Circuit breaker, PowerPacT H, 100A, 3 pole, 600VAC, 50kA, I-Line, Micrologic 5.2E, 80%, ABC
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60BP, 1P, 5A, D curve, 14kA (UL489), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Mini circuit breaker, QO, 20A, 2 pole, 120/240VAC, 10kA, bolt on, AC shunt, ring