HomeSensors & Switches Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M30, L73mm, brass, Sn15mm, 24…240VAC/DC, 1/2″
Previous product
Placeholder
Busway - I-Line - elbow - 800A - 4W - grd - HSC bracing - edge - Al - 11x11in
Back to products
Next product
primary_image
Spacial CRN plain door with mount.plate. H500xW500xD250 IP66 IK10 RAL7035..
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M30, L73mm, brass, Sn15mm, 24…240VAC/DC, 1/2″
SKU: 1284646 Category: Sensors & Switches
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
This XS cylindrical (M30 thread) inductive proximity sensor has a PPS sensing face and a nickel plated brass case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This general purpose threaded cylindrical inductive proximity sensor is flush mountable and has an increased sensing range. It is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its outer thread and twin nuts. Corrosion-resistant and non-magnetic nickel plated brass provides magnetic shielding to the sensor, better accuracy and immunity to magnetic disturbance. It has 4 LED viewports for easy sensor status viewing, setup and troubleshooting. IP67 and IP67 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25°C) and hot environments (+70°C). It is CSA, UL certified.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M30, L73mm, brass, Sn15mm, 24…240VAC/DC, 1/2″” Cancel reply
Close
Coded magnetic switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSDMP, 1 NC + 1 NO, staggered, 10 m
Quick view
Close
Limit switch lever, Limit switches XC Standard, ZCY, steel roller
Quick view
Placeholder
Pressure switch 9012G – fixed scale – 1 threshold – 13 to 425 psig
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M30, L62mm, brass, Sn10mm, 12…48 VDC, cable 2 m
Closed tank – NEMA 7/9 – screw-in bushing – 2 NC DPST-DB contacts
Limit switch lever, 9007, ms+ml +options
Plastic fibre optic for sensor – diffuse – M3 – 2m – Sn30mm