HomeAutomation & Control Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M18, L73mm, brass, Sn8mm, 24…240VAC/DC, 1/2″
Previous product
primary_image
NEMA Motor Starter, Type S, nonreversing, Size 0, 18A, 5 HP at 460 VAC, 5 kA SCCR, 3 phase, 3 pole, melting alloy, 480 VAC coil, NEMA 1
Back to products
Next product
primary_image
Circuit breaker accessory, PowerPacT P/R, sensor plug, 1600A
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M18, L73mm, brass, Sn8mm, 24…240VAC/DC, 1/2″
SKU: 1328074 Category: Automation & Control
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
This XS cylindrical (M18 thread) inductive proximity sensor has a PPS sensing face and a nickel plated brass case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This general purpose threaded cylindrical inductive proximity sensor is flush mountable and has an increased sensing range. It is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its outer thread and twin nuts. Corrosion-resistant and non-magnetic nickel plated brass provides magnetic shielding to the sensor, better accuracy and immunity to magnetic disturbance. It has 4 LED viewports for easy sensor status viewing, setup and troubleshooting. IP67 and IP67 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25°C) and hot environments (+70°C). It is CSA, UL certified.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M18, L73mm, brass, Sn8mm, 24…240VAC/DC, 1/2″” Cancel reply
Close
TeSys F – contactor coil – LX4FG – 440…460 V DC
Quick view
Close
variable speed drive, Altivar 212, 18.5kW, 25hp, 240V, 3 phases, without EMC, IP21
Quick view
Mureva BOX – grommet – grey – diameter 4 to 20
Contactor, Definite Purpose, 40A, 2 pole, 7.5 HP at 230 VAC, 1 phase, 440/480 VAC 50/60 Hz coil, open
Harmony XB4, Light block with body/fixing collar, metal, blue, integral LED, 24 V AC/DC, 2 NO
Harmony XB5S, Protective cover for Biometric switch
communication module Profibus DP V1, Altivar, 12Mbps, 1 female SUB D9 connector
Contactor, Definite Purpose, 30A, 2 pole, 110/120VAC 50/60Hz coil, open