HomeSensors & Switches Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M30, L60mm, brass, Sn10mm, 24…240VAC/DC, cable 2 m
Previous product
Placeholder
Drip hood, I-Line Panelboard, HCR-U, surface, 44in W x 9.5in D
Back to products
Next product
Placeholder
Square white illuminated pushbutton Ø16-flush push to release 12 VDCpolarised2CO
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M30, L60mm, brass, Sn10mm, 24…240VAC/DC, cable 2 m
SKU: 1360448 Category: Sensors & Switches
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
The XS range is an offer of inductive proximity sensors for the detection, without physical contact, of metal objects. The advantages of inductive detection are numerous, no physical contact with the object to be detected. Thus avoiding wear and enabling detection of fragile or freshly painted objects. High operating rates. Fast response. Excellent resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin). This product is a multivoltage, cylindrical, flush mountable sensor. Diamter 30mm, threaded M30 x 1.5. It features a nickel plated brass case and a 2m long cable. It has a sensing distance of 15mm. Two-wire, AC or DC supply, 24V to 240V, NO output, with short-circuit protection.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M30, L60mm, brass, Sn10mm, 24…240VAC/DC, cable 2 m” Cancel reply
Close
Limit switch XCDR – th.plastic roller lever plung. Ver – 1NC+1NO – snap – 1/2NPT
Quick view
primary_image
Close
Coded magnetic switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSDMP, 1 NC + 1 NO, staggered, 10 m
Quick view
primary_image
DOOR CLOSING MECHANISM INTERLOCK NEMA
Photoelectric sensors XU, XUB, reflex, Sn 4 m, 12…24 VDC, M12
9007MS limit switch – cross roller plunger – booted – 12′ bottom cable
Air compressor switch 9013FH – fixed differential – Off at 150 psi – low hp
pressure switch XMLC 20 bar – adjustable scale 2 thresholds – 2 C/O