HomeCircuit Breakers Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 3 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, control wire ON end
Previous product
primary_image
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60BPR, 2P, 2A, C curve, 10kA (UL489), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Back to products
Next product
Placeholder
Illuminated pushbutton Ø 30 - projecting spring return - 110/120 V AC
Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 3 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, control wire ON end
SKU: 8967032 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on both termination ends. This PowerPacT B, 45A, 3 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. This unit includes a control wire terminal on the line end EverLink lug. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 3 pole, 600Y/347VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, control wire ON end” Cancel reply
Close
Mini circuit breaker, QOU, 20A, 2 pole, 120/240 VAC, 10kA, mounting foot
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT H, 100A, 3 pole, 600VAC, 50kA, I-Line, Micrologic 5.2E, 80%, ABC
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT H, 15A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt
Placeholder
Second MX voltage release, MasterPact MTZ1 drawout, remote tripping, 277VAC 50/60Hz
Motor circuit protector, PowerPacT H, unit mount, 30A, 3 pole, 25kA, 600 VAC, auxiliary switch, copper lugs, 80% rated
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60BP, 1P, 5A, D curve, 14kA (UL489), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Circuit breaker, PowerPacT H, 50A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 100%
Circuit breaker frame, MasterPact MTZ2 32H2, 3200A, 100kA/440VAC 50/60Hz (Icu), 4P, drawout, without control unit