HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 1 pole, 600Y/347VAC, 14kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
Previous product
primary_image
Circuit breaker accessory, PowerPacT H/J, extension, handle, toggle, fixed, set of 5
Back to products
Next product
Placeholder
Surge Protect - IMA - HR - 240kA - 120/240VAC - 1P3W - T1
Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 1 pole, 600Y/347VAC, 14kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
SKU: 4277012 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 14kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit has terminal nuts on both termination ends. This PowerPacT B, 45A, 1 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 14kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked. Optional operating mechanisms.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 1 pole, 600Y/347VAC, 14kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Tap box, I-Line Busway, plug-in, 100A, 3 phase, 4 wire, 600VAC
Quick view
Placeholder
Close
Transformer Dry Type 150kVA 600D208Y120
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT H, 80A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt, control wire both
Circuit breaker, PowerPacT P, 1000A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, Micrologic 3.0A, 80%
Circuit Breaker Masterpact MTZ2 20H2 ANSI-2000A-4P drawout-w/o Micrologic
Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
EZ Meter Main Busway Tap Right Side, Neutral Back, Mn Brkr, 1200A, 3PH, 65 kA
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%