HomeAutomation & Control Advanced control unit, TeSys Ultra, 4.5A to 18A, 3P motors, protection & diagnostic, class 10, coil 48-72VAC/DC
Previous product
primary_image
167KVA TP1 600V-120/240V
Back to products
Next product
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT B, 90A, 1 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, C
Advanced control unit, TeSys Ultra, 4.5A to 18A, 3P motors, protection & diagnostic, class 10, coil 48-72VAC/DC
SKU: 4278525 Category: Automation & Control
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
TeSys U control and diagnostic unit to be inserted in advanced power bases LUB320, LUB380, LUB380 to form a TeSys U starter controller, for 3-phase motor applications up to 7.5kW@400V. It provides full protection to motors with a rated current Ir 4.5-18A (Ir adjustable), overload tripping class 10, short circuit at 13 x Irmax, overcurrent at 14.2 x Ir, phase loss, insulation fault (protection of equipment only). For diagnostics, it provides a thermal overload alarm to be managed with an additional function module (to be ordered separately) and a test push button for overload simulation. To be used with a 48V AC / 48-72V DC voltage for the control of the starter (through the control terminals A1/A2 located in the power base). Certified when used in conjunction with a LUB power base (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Advanced control unit, TeSys Ultra, 4.5A to 18A, 3P motors, protection & diagnostic, class 10, coil 48-72VAC/DC” Cancel reply
Close
Harmony XB4, Light block with body/fixing collar, metal, blue, integral LED, 24 V AC/DC, 2 NO
Quick view
Close
Harmony XB5, Light block with body/fixing collar, plastic, blue, integral LED, 24 V AC/DC, 1 NO + 1 NC
Quick view
TeSys Deca thermal overload relays – 23…32 A – class 10A
Disconnect Switch, TeSys LK4 Non fusible, 50hp at 600VAC, 3 pole, max 100A rated, plate mount
Harmony XB5S, Protective cover for Biometric switch
discrete output module Modicon Quantum – 32 O – positive logic (source)
interface plug-in relay, Harmony electromechanical relays, 12A, 1CO, 48V AC