HomePower Distribution 167KVA TP1 600V-120/240V
Previous product
primary_image
NEMA Combination Starter, Type S, 30A fusible disconnect, Size 0, 18A, 3 HP at 240 VAC polyphase, 120 VAC coil, NEMA 12
Back to products
Next product
primary_image
Advanced control unit, TeSys Ultra, 4.5A to 18A, 3P motors, protection & diagnostic, class 10, coil 48-72VAC/DC
167KVA TP1 600V-120/240V
167KVA TP1 600V-120/240V
SKU: 15086610 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
Low voltage dry-type distribution transformer means a distribution transformer that has an input voltage of 600 V or less, is air-cooled, and not used oil as a coolant. Square D offers offers Delta – Wye 30°Phase Shift transformers which reconfigure the harmonic models and mitigate the harmful effects of triplens. UL Listed with the following K-ratings to handle excess heat created by harmonic wave forms, K4 and K13. Available with aluminum or copper windings and 150°C or 115°C Rise with 220C insulation system. This Energy Efficient Transformer has a NEMA 2 degree of protection. This 1 phase, transformer has a rated power of 25 kVA@600 V primary voltage with a secondary voltage of 120/240 V with a 150 °C temperature rise. This product is made of aluminium. This product comes with an 18 month warranty.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “167KVA TP1 600V-120/240V” Cancel reply
Close
Mini CB, QO, 20 A, 2P, 120 V, 10 kA, Plug in, SWN, 50Deg
Quick view
Placeholder
Close
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 13 A – D Curve – 240 V – 10 kA – ring term
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT L, 250A, 3 pole, 600VAC, 50kA, lugs, MicroLogic 3.3S, 80%
DISCONNECT SW FUSE CLIPS 600VAC 30A D10
Automatic switch, PowerPacT J, 225A, 3 pole, 600VAC, 18kA, lugs, magnetic
Circuit breaker, PowerPacT P, 1000A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, Micrologic 3.0A, 80%
Tap box, I-Line Busway, plug-in, 100A, 3 phase, 4 wire, 600VAC
Transformer, Type T, industrial control, 75VA, 1 phase, 208V primary, 120V secondary, 55C rise