HomeContactor Renewal Parts Advanced control unit, TeSys Ultra, 3A to 12A, 3P motors, protection & diagnostic, class 10, coil 110-240VAC/DC
Previous product
Placeholder
CONTROL STATION + OPERATORS
Back to products
Next product
primary_image
servo motor BMH, Lexium 32, 3.4Nm, 6000rpm, keyed shaft, without brake, IP65, IP67, 128bit encoder
Advanced control unit, TeSys Ultra, 3A to 12A, 3P motors, protection & diagnostic, class 10, coil 110-240VAC/DC
SKU: 1315483 Category: Contactor Renewal Parts
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
TeSys U control and diagnostic unit to be inserted in advanced power bases LUB120, LUB320, LUB380 to form a TeSys U starter controller, for 3-phase motor applications up to 5.5kW@400V. It provides full protection to motors with a rated current Ir 3-12A (Ir adjustable), overload tripping class 10, short circuit at 13 x Irmax, overcurrent at 14.2 x Ir, phase loss, insulation fault (protection of equipment only). It provides a thermal overload alarm to be used locally using a LUFDA module or remotely using a LULC module, and a test push button for overload simulation. To be used with a 110-240V AC / 110-220V DC voltage for the control of the starter (through the control terminals A1/A2 located in the power base). Certified when used in conjunction with a LUB power base (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Advanced control unit, TeSys Ultra, 3A to 12A, 3P motors, protection & diagnostic, class 10, coil 110-240VAC/DC” Cancel reply
Close
Linergy FT – Comb busbar – 63 A – 3 tap-offs – 45 mm pitch
Quick view
Close
TeSys Deca – large spacing adapter for GV2P & GV2L
Quick view
NEMA Motor Starter and contactor, Type S, start/stop or on/off push button kit, NEMA 1/3R/12
Standard control unit, TeSys Ultra, 1.25A to 5A, class 10, 24VDC
Advanced control unit, TeSys Ultra, 8A to 32A, 3P motors, protection & diagnostic, class 10, coil 110-240VAC/DC
Advanced control unit, TeSys Ultra, 3A to 12A, 3P motors, protection & diagnostic, class 20, coil 110-240VAC/DC