HomeMotors, Drives & Control Advanced control unit, TeSys Ultra, 0.35A to 1.4A, 3P motors, protection & diagnostic, class 20, coil 110-240VAC/DC
Previous product
Placeholder
Blue light block with body/fixing collar with integral LED 24V 1NC
Back to products
Next product
primary_image
Serrated quarter-turn sliding nut - M8. Supply: 10 units
Advanced control unit, TeSys Ultra, 0.35A to 1.4A, 3P motors, protection & diagnostic, class 20, coil 110-240VAC/DC
SKU: 1323356 Category: Motors, Drives & Control
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
TeSys U control and diagnostic unit to be inserted in advanced power bases LUB120, LUB320, LUB380 to form a TeSys U starter controller, for 3-phase motor applications up to 0.25kW@400V. It provides full protection to motors with a rated current Ir 0.35-1.4A (Ir adjustable), overload tripping class 20, short circuit at 13 x Irmax, overcurrent at 14.2 x Ir, phase loss, insulation fault (protection of equipment only). For diagnostics, it provides a thermal overload alarm to be managed with an additional function module (to be ordered separately) and a test push button for overload simulation. To be used with a 110-240V AC / 110-220V DC voltage for the control of the starter (through the control terminals A1/A2 located in the power base). Certified when used in conjunction with a LUB power base (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Advanced control unit, TeSys Ultra, 0.35A to 1.4A, 3P motors, protection & diagnostic, class 20, coil 110-240VAC/DC” Cancel reply
Close
IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 20A resistive, 4 pole, 2 NO and 2 NC, 48VAC 50/60Hz coil, open style
Quick view
Placeholder
Close
Variable speed drive ATV71 – 132kW-200HP – 480V – EMC filter-graphic terminal
Quick view
TeSys – terminal shroud LA7F – 3 poles – for LR9F7/F8
braking resistor, Altivar, 2.5Ohms, 3.2kW, IP23
SPEED DRIVE30HP460VATV61w/Lonworks
TeSys F – right-angled connector – short rear
TeSys F – set of connections – 4P – changeover
TeSys F contactor – 4P (4 NO) – AC-1 – <= 440 V 350 A – coil 24 V DC