HomeControl Transformers Transformer, dry type, DOE 2016, 225kVA, 3 phase, 480V delta primary, 208Y/120V secondary, 25J, 80C rise
Previous product
primary_image
IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 9A, 5HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 415VAC 50/60Hz coil, open style
Back to products
Next product
primary_image
Transformer, dry type, DOE 2016, 225kVA, 3 phase, 480V delta primary, 208Y/120V secondary, 25J, 80C rise
SKU: 172550673 Category: Control Transformers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
EX three phase low voltage dry type distribution transformers from Square D comply with DOE energy conservation standards and Natural Resources Canada (NRCan) minimum energy efficiency levels. This transformer is a 225kVA, 480V primary (three wire), 208Y/120V secondary (four wire) with aluminum windings with a 220 insulation system design for 80 degree C temperature rise. This transformer’s DOE 2016 and NRCan efficiency is a minimum of 98.94% at 35% loading and 75°C temperature. Terminals are designed to accommodate wire ranges sized for 125% of the secondary nameplate current and 250% of the primary nameplate current. The terminals allow for NEMA two hole lugs and wiring bending radius to align with the wire ranges and to allow for side and bottom access. Units are natural air cooled with exhaust vents located on the front only, allowing the transformers to be mounted with rear clearance to obstructions of ½ inch. Units are shipped as Type 1 for indoor installation, field convertible to Type 2 via dripshield for indoor applications with dropping water or to Type 3R via weathershield for outdoor installation. The transformer’s open bottom design limits the units to floor mounting. EX transformers have a low sound level, with a minimum of 3dB below NEMA Standard ST-20 requirements. Units are specifically designed to function with other Square D equipment; inrush is coordinated to meet identified breaker trip curves, and IZ levels allow for let through current to match AIR levels of panelboards. See product data sheets for these values.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Transformer, dry type, DOE 2016, 225kVA, 3 phase, 480V delta primary, 208Y/120V secondary, 25J, 80C rise” Cancel reply
Close
TRANSFORMER DRY 1PH 50KVA 600V-120/240V
Quick view
Placeholder
Close
TRANSFORMER CONTROL 150VA 600V-120V
Quick view
Mini Power Zone 15kVA 480D208Y120
Transformer, Type T, industrial control, 100VA, 1 phase, 240x480V primary, 120V secondary, 55C rise
Transformer, Type T, industrial control, 150 VA, 220/250 VAC primary / 24 VAC secondary, 1 phase, 50/60 Hz, 55 °C rise
Transformer, Type T, industrial control, 50VA, 1 phase, 240x480V primary, 120V secondary, 55C rise
Transformer, dry type, DOE 2016, 500kVA, 3 phase, 480V delta primary, 208Y/120V secondary, 30J, 150C rise