HomeSafety & Connectivity Safety switch, heavy duty, non fusible, 60A, 3 poles, 60 hp, 600 VAC/DC, neutral factory installed, NEMA1
Previous product
primary_image
Terminal cover, TeSys GS, 3P, 630A
Back to products
Next product
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT R, 2000A, 3 pole, 600VAC, 18kA, busbar, Micrologic 5.0, 100%
Safety switch, heavy duty, non fusible, 60A, 3 poles, 60 hp, 600 VAC/DC, neutral factory installed, NEMA1
SKU: 8981719 Category: Safety & Connectivity
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
The Square Dâ„¢ by Schneider Electric brand Heavy Duty Safety Switch is designed to be tough, reliable and provide exceptional performance in the most grueling conditions. Heavy Duty Safety Switches are utized from commercial and institutional to industrial and manufacturing facilities. F Series safety switches provide significantly higher levels of mechanical endurance than NEMA Type KS-1 or UL98 standards require. The design life of a F-Series switch is a minimum of three times the NEMA requirement. An abundance of copper is used in the heaviest current carrying power paths of all Square D by Schneider Electric Heavy Duty Safety Switches. The more copper for current carrying paths, the lower the temperature rise. Managing temperatures inside the switch is the key to providing greater service life. This heavy duty Single Throw Safety Switch has a rated current of 60A and has a NEMA 1 degree of protection. This non-fusible disconnect has a short circuit rating of 200kA@600VAC and has a neutral (factory installed). This safety switch has a steel enclosure and is surface mounted. This product os compatable with H or K, R, J or L fuses. The acceptable AWG gauge for this product is AWG 14 / AWG 3, copperand has a tightening torque of 50-50 lbf.in. This product complys to UL listed file E2875 standards and comes with an 18 month warranty. Dimensions for this product are 21.25 in (H), 10.5 in (W), 6.38 in (D).
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Safety switch, heavy duty, non fusible, 60A, 3 poles, 60 hp, 600 VAC/DC, neutral factory installed, NEMA1” Cancel reply
Close
Safety switch, heavy duty, fusible, 30A, 4 pole, 25hp, 600VAC/DC, NEMA 12
Quick view
Close
Safety switch, heavy duty, non fusible, 30A, 3 poles, 30hp, 600VAC/DC, NEMA 4, 4X, 5, 304 steel, interlock kit
Quick view
Safety switch, heavy duty, non fusible, 1200A, 3 wire, 3 pole, 500HP, 600V AC/DC, NEMA 1
Safety switch, heavy duty, fusible, 600A, 3 wires, 2 pole, 1 neutral, 200hp, 240VAC/250VDC, NEMA 3R
configuration s/w for safety controllers – V2.10
Safety switch, general duty, fusible, 600A, 3 poles, 75 hp, 240 VAC, NEMA 1, fuse class T, neutral factory installed