HomeCoils & Solenoids Contactor, 8502W, vacuum, replacement coil, 110/120VAC 50/60Hz, for 8502WGO3 vacuum contactor, NEMA size 5
Previous product
Placeholder
Ultrasonic sensor - M18 metal - Sn 50mm - PNP NC - cable 5m
Back to products
Next product
Placeholder
Mini CB, QO, 150 A, 3P, 120/240 V, 22 kA, Bolt on
Contactor, 8502W, vacuum, replacement coil, 110/120VAC 50/60Hz, for 8502WGO3 vacuum contactor, NEMA size 5
SKU: 1421500 Category: Coils & Solenoids
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Contactor, 8502W, vacuum, replacement coil, 110/120VAC 50/60Hz, for 8502WGO3 vacuum contactor, NEMA size 5” Cancel reply
Close
TeSys F – contactor coil – LX1FF – 120 V AC 60 Hz
Quick view
primary_image
Close
TeSys D – contactor coil – LX4D7 – 36 V DC wide range for 80 A contactor
Quick view
Replacement coil, 380VAC 60Hz, 2-3 pole, NEMA size 2 and 60 Amp contactor
TeSys F – contactor coil – LX1FG – 48 V AC 50 Hz
TeSys F – contactor coil – LX0FF – 208 V AC/DC
TeSys F – contactor coil – LX1FG – 200…208 V AC 60 Hz
TeSys D – contactor coil – LXD3 – 380 V AC 50/60 Hz for 40… 65 A contactor