HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 80A, 4 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Previous product
Placeholder
Non-Auto Switch-Disconnector Masterpact MTZ2 08HA-800A-ANSI-4P fixed
Back to products
Next product
Placeholder
TeSys K control relay - 3 NO + 1 NC - <= 690 V - 127 V AC coil
Circuit breaker, PowerPacT B, 80A, 4 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
SKU: 16942160 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on both termination ends. This PowerPacT B, 80A, 4 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 80A, 4 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Three Low-level MTZ2,3 CT Test Position Push in Carriage Switches
Quick view
Close
Transformer disconnect, 1500VA, 240x480VAC primary, 120VAC secondary, with outlet, Type 1
Quick view
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT R, 1600A, 3 pole, 600VAC, 50kA, busbar, Micrologic 5.0H, 80%, modbus
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 3 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 4 A – D Curve – 480Y/277 V – 10 kA – ring term
Circuit breaker accessory, PowerPacT L, lug kit, compression, 600A, 3 pole, aluminum at 620A