HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BA
Previous product
Placeholder
SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM T-K
Back to products
Next product
primary_image
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60H, 1P, 13A, C curve, 15kA (IEC/EN 60947-2)
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BA
SKU: 16945336 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 70A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with a BA phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BA” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT P, 1000A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, Micrologic 3.0A, 80%
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT L, 250A, 3 pole, 600VAC, 50kA, lugs, MicroLogic 3.3S, 80%
Mini CB, QO, 25 A, 2P, 120/240 V, 10 kA, Bolt on, PL
Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Placeholder
Transformer disconnect, 1500VA, 240x480VAC primary, 120VAC secondary, with outlet, Type 1
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60H, 2P, 16A, C curve, 15kA (IEC/EN 60947-2)
DISCONNECT SW FUSE CLIPS 600VAC 30A D10