HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Previous product
primary_image
Unit substation, Mini Power-Zone, bolt on, 7.5kVA, 1 phase, 480V primary, 120/240V secondary, 18kA, AA, stainless steel
Back to products
Next product
primary_image
Head for illuminated selector switch, Harmony XB4, metal, red handle, 22mm, universal LED, 3 positions, right to center
Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
SKU: 4279094 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 480Y/277VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 30A, 3 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 480Y/277VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with an ABC phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC” Cancel reply
Close
DISCONNECT SW FUSE CLIPS 600VAC 30A D10
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Quick view
Placeholder
Mini CB, QO, 20 A, 2P, 120 V, 10 kA, Plug in, SWN, 50Deg
Tap box, I-Line Busway, plug-in, 100A, 3 phase, 4 wire, 600VAC
Circuit breaker, PowerPacT R, 1600A, 3 pole, 600VAC, 50kA, busbar, Micrologic 5.0H, 80%, modbus
Mini CB, QO, 25 A, 2P, 120/240 V, 10 kA, Bolt on, PL