HomeCircuit Breakers Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BC
Previous product
primary_image
TeSys - terminal shroud LA9F - 1 pole - for LR9F5/F7
Back to products
Next product
primary_image
servo motor SH3 100 8Nm,key,multi,brake,90°conn.IP65/IP65,6k RPM
Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BC
SKU: 8948031 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 30A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with a BC phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 2 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, BC” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT H, 15A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt
Quick view
Close
Mini circuit breaker, QOU, 20A, 2 pole, 120/240 VAC, 10kA, mounting foot
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 1 pole, 600Y/347VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, C
Circuit breaker, PowerPacT H, thermal magnetic, unit mount, 60A, 3 pole, 18 kA, 600 VAC, shunt trip, copper lugs, 80%
Mini circuit breaker, QO, 20A, 3 pole, 240VAC, 10kA, 100mA grd fault B, bolt on mount, ring
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60BP, 3P, 3A, C curve, 10kA (UL489), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 3 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Circuit breaker, PowerPacT P, I-Line, Micrologic 5.0, 400A, 3 pole, 25kA, 600VAC, phase ABC, shunt trip, 80% rated