HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 4 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Previous product
primary_image
Square D Pumptrol, water pump switch 9013FR, adjust diff., 10 5 PSI, reverse action
Back to products
Next product
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT H, thermal magnetic, unit mount, 80A, 3 pole, 14 kA, 600 VAC, shunt trip, 80% rated
Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 4 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
SKU: 16942711 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on both termination ends. This PowerPacT B, 25A, 4 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 25kA at 600Y/347VAC. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 25A, 4 pole, 600Y/347VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Quick view
Close
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60H, 2P, 16A, C curve, 15kA (IEC/EN 60947-2)
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT H, 80A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt, control wire both
Tap box, I-Line Busway, plug-in, 100A, 3 phase, 4 wire, 600VAC
Placeholder
Transformer Dry Type 150kVA 600D208Y120
Circuit breaker accessory, PowerPacT L, lug kit, compression, 600A, 3 pole, aluminum at 620A
Placeholder
Circuit Breaker Masterpact MTZ2 20H2 ANSI-2000A-4P drawout-w/o Micrologic
Circuit breaker, PowerPacT P, 1000A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, Micrologic 3.0A, 80%