HomeCircuit Breakers Circuit breaker, PowerPacT B, 20A, 2 pole, 480Y/277VAC, 35kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AC
primary_image
CANopen preassembled cable, for CANopen bus, 3m, 1 x RJ45, 1 female SUB D 9
Circuit breaker, PowerPacT B, 20A, 2 pole, 480Y/277VAC, 35kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AC
SKU: 16939240 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 35kA at 480Y/277VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. I-Line circuit breakers come with a shrouded I-Line plug on jaw. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT B, 20A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 35kA at 480Y/277VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with an AC phase connection. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 20A, 2 pole, 480Y/277VAC, 35kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, AC” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT J, 200A, 3 pole, 600VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, aux
Quick view
Placeholder
Close
Second MX voltage release, MasterPact MTZ1 drawout, remote tripping, 277VAC 50/60Hz
Quick view
Circuit breaker, PowerPact L, unit mount, Micrologic 3.3S, 600A, 3 pole, 35kA, 480VAC, 80% rated, mission critical
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60N, 4P, 4A, C curve, 10kA (IEC/EN 60947-2)
Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 1 pole, 600Y/347VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, C
Mini circuit breaker, QO, 20A, 3 pole, 240VAC, 10kA, 100mA grd fault B, bolt on mount, ring
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60BP, 3P, 3A, C curve, 10kA (UL489), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Mini circuit breaker, QOU, 20A, 2 pole, 120/240 VAC, 10kA, mounting foot