HomePower Distribution PowerPact B Circuit Breaker, 125A, 2P, 600Y/347V AC, 25kA at 600Y/347 UL, I-Line
Previous product
primary_image
Mini CB, QO, 20 A, 2P, 120/240 V, 10 kA, Plug in, CAFI
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT R, 1200A, 3 pole, 600VAC, 65kA, busbar, Micrologic 3.0, 80%, aux, shunt, padlock handle
PowerPact B Circuit Breaker, 125A, 2P, 600Y/347V AC, 25kA at 600Y/347 UL, I-Line
SKU: 16946413 Category: Power Distribution
Description
PowerPact B-frame circuit breaker, offers proven performance, flexibility, and reliability. This PowerPact Molded Case Circuit Breaker feature new innovations such as the patented EverLinkā„¢ connections. PowerPact B-frame circuit breakers provides economical thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 220 / 240 VAC50/60 Hz. PowerPact B-frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction also 1 to 3-pole I-Line construction. This Powerpact B, 125 A, 2P, circuit breaker has a breaking capacity of 65kA@480VAC@50/60 Hz per UL 489 standards. This circuit breaker has aThermal-magnetic trip unit technology with a mechanical service life of 20000 cycles and an electrical service life of 10000 cycles@440V. This I-Line breaker has a presence of auxiliary contacts green signaling function. The I-Line lug can accept an AWG gauge AWG 14 / AWG 2/0, aluminium/copper. This breakers complies to UL, IEC, CCC, EAC, CSA, NOM standards. Powerpact B-Frame breakers have an operating altitude test condition of 2000 m without derating and a 5000 m with derating. Dimensions for this product are 137 mm (H),54 mm (W),89 mm (D) and a weight of 0.952kg. This breaker has a continuous current rating of 80%with an BC phase connection
There are no reviews yet.
Be the first to review “PowerPact B Circuit Breaker, 125A, 2P, 600Y/347V AC, 25kA at 600Y/347 UL, I-Line” Cancel reply
Close
Circuit breaker accessory, PowerPacT L, lug kit, compression, 600A, 3 pole, aluminum at 620A
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT H, 80A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt, control wire both
Quick view
Placeholder
Circuit Breaker Masterpact MTZ2 20H2 ANSI-2000A-4P drawout-w/o Micrologic
Mini CB, QO, 25 A, 2P, 120/240 V, 10 kA, Bolt on, PL
Placeholder
Transformer Dry Type 150kVA 600D208Y120
Automatic switch, PowerPacT J, 225A, 3 pole, 600VAC, 18kA, lugs, magnetic
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60H, 2P, 16A, C curve, 15kA (IEC/EN 60947-2)