HomeCircuit Breakers PowerPact B Circuit Breaker, 110A, 2P, 600Y/347V AC, 14kA at 600Y/347 UL, I-Line
Previous product
primary_image
Mini circuit breaker, QO, 50A, 3 pole, 120/240VAC, 22kA, bolt on, ring
Back to products
Next product
primary_image
Push-button head, Harmony 9001K, metal, projecting, red, 30mm, spring return
PowerPact B Circuit Breaker, 110A, 2P, 600Y/347V AC, 14kA at 600Y/347 UL, I-Line
SKU: 4283172 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPact B-frame circuit breaker, offers proven performance, flexibility, and reliability. This PowerPact Molded Case Circuit Breaker feature new innovations such as the patented EverLinkā„¢ connections. PowerPact B-frame circuit breakers provides economical thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 220/240 VAC, 50/60 Hz. PowerPact B-frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction also 1 to 3-pole I-Line construction. This PowerPact B, 110 A, 2P, circuit breaker has a breaking capacity of 14kA@600Y/347VAC@50/60 Hz per UL 489 standards. This circuit breaker has a thermal-magnetic trip unit technology with a mechanical service life of 20000 cycles and an electrical service life of 10000 cycles@440V. This I-Line breaker has a presence of auxiliary contacts green signaling function. The I-Line lug can accept an AWG gauge AWG 14 / AWG 2/0, aluminum/copper. This breaker complies to UL, IEC, CCC, EAC, CSA, NOM standards Powerpact B-Frame breakers have an operating altitude test condition of 2000 m without derating and a 5000 m with derating. Dimensions for this product are 137 mm (H),54 mm (W),89 mm (D) and a weight of 0.952kg. This breaker has a continuous current rating of 80% with an AB phase connection.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “PowerPact B Circuit Breaker, 110A, 2P, 600Y/347V AC, 14kA at 600Y/347 UL, I-Line” Cancel reply
Close
Mini CB, QO, 50 A, 1P, 120/240 V, 10 kA, Bolt on, 50Deg
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT B, 20A, 1 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, C
Quick view
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60BP, 1P, 5A, D curve, 14kA (UL489), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Mini circuit breaker, QO, 20A, 3 pole, 240VAC, 10kA, 100mA grd fault B, bolt on mount, ring
Automatic switch, PowerPacT J, 225A, 3 pole, 600VAC, 50kA, lugs, magnetic
Circuit breaker, PowerPacT H, 15A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt
Placeholder
Second MX voltage release, MasterPact MTZ1 drawout, remote tripping, 277VAC 50/60Hz
Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 1 pole, 600Y/347VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, A