HomeSensors & Switches Photoelectric sensors XU, XUK, BGS, Sn 0.7 m, 24…240VAC/DC, cable 2 m
Previous product
primary_image
NEMA Motor Starter, Type S, nonreversing, extra capacity, 15 HP at 230 VAC, 5 kA SCCR, 1 phase, 2 pole, melting alloy, 120 VAC coil, open
Back to products
Next product
primary_image
Disconnect switch, TeSys VLS, protruding rotary handle, hole mounting, 65x65mm, red handle, 5mm shaft, defeatable
Photoelectric sensors XU, XUK, BGS, Sn 0.7 m, 24…240VAC/DC, cable 2 m
SKU: 3153257 Category: Sensors & Switches
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
This product is part of the XU range, an offer of photoelectric sensors. This general purpose single mode photoelectric sensor in XUK compact 50mm x 50mm design. It has a diffuse with background suppression detection system. It supports 0.75m diffuse with background suppression nominal sensing distance and 1 change over discrete output signal. It is furnished with 2m cable for electrical connection. It is an IP65 rated product. It is a photoelectric sensor with a rated supply voltage of 24V to 240V AC/DC, a no-load current consumption of ≤35mA and a switching frequency of ≤20Hz.It has infrared diffuse with background suppression emission and 2 LEDs. The enclosure is made of PBT with PMMA lens. Its dimensions are 18mm (Width) x 50mm (Depth) x 50mm (Height) and weighs 0.15kg. It is ideal for material handling, packaging, labelling, assembly, lift, escalators or food and beverage industries. This product is certified by CE and Ecolab.
Close
Photo-electric sensor – XUM – receiver – 15m – 12..24VDC – cable 2m
Quick view
Close
Limit switch head, Limit switches XC Standard, ZCE, metal end plunger with silicone boot
Quick view
Placeholder
Pressure switch 9012G – fixed scale – 1 threshold – 20 to 1000 PSIG psig
Placeholder
Photo-electric sensor – XUB – receiver – 90° – Sn 15m – 12..24VDC – M12
inductive sensor XS1 M12, L33mm, brass, Sn2mm, 12..24 VDC, cable 2 m
SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM SK
Pressure switch 9012G – adjustable scale – 2 thresholds – 1.5 to 75 psig
Air compressor switch 9013FH – fixed differential – Off at 150 psi – low hp