HomeAutomation & Control Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 80x80x26, PBT, Sn60mm, 24…240VAC/DC, 1/2″
Previous product
primary_image
Photoelectric sensors XU, accessory for plastic optic fibre, thru beam, lens, set of 2
Back to products
Next product
primary_image
servo motor BCH, Lexium 28, 80mm, 400W, without oil seal, with key, brake, leads connection
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 80x80x26, PBT, Sn60mm, 24…240VAC/DC, 1/2″
SKU: 1314319 Category: Automation & Control
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
This XS flat (80 x 80 x 26 mm) inductive proximity sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This general purpose flat inductive proximity sensor has an increased range. It is mountable directly on a surface, thanks to 4 screws fixing points. It provides mechanical resistance and chemical withstand thanks to PBT case. It has a yellow LED for output status indication for easier sensor setup and troubleshooting. IP67 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25°C) and hot environments (+70°C). It features double insulation for better people and system protection from electrical shocks. Its increased sensing range makes it ideal for process where precise circulation of objects is not possible. It is CCC, ECOLAB, CSA, UL certified.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 80x80x26, PBT, Sn60mm, 24…240VAC/DC, 1/2″” Cancel reply
Close
Melting Alloy Thermal Unit Class 30
Quick view
Placeholder
Close
TeSys K reversing contactor – 3P – AC-3 <= 440 V 9 A – 1 NC – 24 V AC coil
Quick view
discrete output module Modicon Quantum – 32 O – positive logic (source)
TeSys F – contactor coil – LX4FG – 440…460 V DC
Vacuum switch 9016G – adjustable scale – 2 thresholds – Set 0 to 23.8 InHg
Inductive proximity sensors XS for hazardous area dust, M12, Sn4mm, 12…48 VDC, NC, cable 10 m
10.4-inch installation gasket Magelis HMIGTO
Disconnect switch, TeSys VLS, body switch, 100A, 50HP at 480VAC, UL98, three phase, 50kA SCCR, size 2, door mount