HomeSensors & Switches Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn40 mm, 24…240VAC/DC, terminals
Previous product
Placeholder
Selector switch head Ø22 3-position stay put Ronis 455
Back to products
Next product
Placeholder
Multi 9 - C60 UL489 - MCB - 3P - 35 A - C Curve - 240 V - 10 kA - fingersafe
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn40 mm, 24…240VAC/DC, terminals
SKU: 16936694 Category: Sensors & Switches
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
This XS turret head (40 x 40 x 117 mm) with an inductive proximity sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This general purpose flat inductive proximity sensor has an increased range. It is mountable directly on a surface, thanks to 4 screws fixing points. It provides mechanical resistance and chemical withstand thanks to PBT case. It has a yellow LED for output status indication for easier sensor setup and troubleshooting. It can operate in very cold (-25°C) and hot environments (+70°C). Its increased sensing range makes it ideal for process where precise circulation of objects is not possible. It is CCC, ECOLAB, CSA, UL certified.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn40 mm, 24…240VAC/DC, terminals” Cancel reply
Close
Limit switch head, Limit switches XC Standard, ZCE, metal end plunger with silicone boot
Quick view
primary_image
Close
Operating mechanism, disconnect switch, 30 A, 600 VAC, NEMA Size 0 and 1
Quick view
Air compressor switch 9013FH – fixed differential – factory setting – high hp
Plastic fibre optic for sensor – diffuse – M3 – 2m – Sn30mm
pressure switch XMLC 20 bar – adjustable scale 2 thresholds – 2 C/O