HomeSensors & Switches Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 26x26x13, PBT, Sn15mm, 24…240VAC/DC, cable 2 m
Previous product
Placeholder
COMBO STARTER 600VAC 18A NEMA
Back to products
Next product
Placeholder
STARTER 600VAC 50AMP DPS +OPTIONS
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 26x26x13, PBT, Sn15mm, 24…240VAC/DC, cable 2 m
SKU: 8973991 Category: Sensors & Switches
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
This XS flat (26 x 26 x 13 mm) inductive proximity sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This general purpose flat inductive proximity sensor has an increased range. It is mountable directly on a surface, thanks to 2 screws fixing points. It provides mechanical resistance and chemical withstand thanks to PBT case. It has a yellow LED for output status indication for easier sensor setup and troubleshooting. IP68 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25°C) and hot environments (+70°C). It features double insulation for better people and system protection from electrical shocks. Its increased sensing range makes it ideal for process where precise circulation of objects is not possible. It is CCC, ECOLAB, CSA, UL certified.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 26x26x13, PBT, Sn15mm, 24…240VAC/DC, cable 2 m” Cancel reply
Close
LIMIT SWITCH 240VAC 10AMP MS +OPTIONS
Quick view
primary_image
Close
Photoelectric sensors XU, XUB, reflex, Sn 4 m, 12…24 VDC, M12
Quick view
Limit switch XCDR – th.plastic roller lever plung. Ver – 1NC+1NO – snap – 1/2NPT
9007MS limit switch – cross roller plunger – booted – 12′ bottom cable
primary_image
Coded magnetic switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSDMP, 1 NC + 1 NO, staggered, 10 m
Pump or compressor switch 9013GH – adjustable diff. – 125-175 psi
Air compressor switch 9013FH – fixed differential – Off at 150 psi – low hp