HomeCircuit Breakers Circuit breaker, PowerPact B, 90A, 4 pole, 18 kA, 600Y/347 VAC, UL, Everlink, control wire ON end
Previous product
primary_image
Wall mounted ABS + PC enclosure, Thalassa PLM, glazed door, 310x215x160mm, IP66, IK10, RAL 7035
Back to products
Next product
primary_image
Circuit breaker, PowerPacT H, 25A, 2 pole, 600VAC, 50kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, CB
Circuit breaker, PowerPact B, 90A, 4 pole, 18 kA, 600Y/347 VAC, UL, Everlink, control wire ON end
SKU: 8988164 Category: Circuit Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPact B-frame circuit breaker, BGL46090LU, offers proven performance, flexibility, and reliability. This PowerPact Molded Case Circuit Breaker feature new innovations such as the patented EverLink™ connections. PowerPact B-frame circuit breakers provides economical thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 220 – 240 VAC50/60 Hz. Certified to UL, NEMA, IEC, CSA, NMX, GB Standards. Dimensions are 137 mm (H) x 108 mm (W) x 80 mm (D) and weighs 1.241 kg. PowerPact B-frame ratings and types. Available in 1, 2, 3, and 4-pole unit mount construction & 1, 2, and 3-pole I-Line™ construction. Cost-effective fixed thermal-magnetic trip units from 15-125A up to 600Y/347 Vac. Interrupting ratings include D-18 kA, G-35 kA, and J-65 kA at 480 Vac. Unique I-Line construction mounts into Square D™ panelboards and switchboards. Designed to the same 1.5″ per pole widths as the legacy F-frame, simplifying substitution without blank fillers. Unit mount (aka, lug-lug) construction is 30% smaller in size with 25% more capacity than the legacy unit-mount F-frame design EverLink atented technology. EverLink lug connectors reduce the loosening of cables over time using a spring tension design. EverLink lugs are rated for bare use with fine-stranded conductors up to Class K. EverLink lugs are also available with unique integrated control wire terminals.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPact B, 90A, 4 pole, 18 kA, 600Y/347 VAC, UL, Everlink, control wire ON end” Cancel reply
Close
Circuit breaker, PowerPacT H, 50A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 100%
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT B, 20A, 1 pole, 600Y/347VAC, 25kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, C
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT B, 125A, 1 pole, 600Y/347VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, C
Circuit breaker, ComPact NSX250H, 70kA/415VAC, TMD trip unit 160A, 3 poles 3d
Circuit breaker, PowerPacT P, I-Line, Micrologic 5.0, 400A, 3 pole, 25kA, 600VAC, phase ABC, shunt trip, 80% rated
Mini circuit breaker, QO, 20A, 2 pole, 120/240VAC, 10kA, bolt on, AC shunt, ring
Automatic switch, PowerPacT J, 225A, 3 pole, 600VAC, 50kA, lugs, magnetic
Circuit breaker, PowerPacT B, 15A, 3 pole, 600Y/347VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC