HomeMolded Case Breakers Circuit breaker, PowerPact B, 50A, 3 poles, 600Y/347V AC, 18kA at 600Y/347 UL, terminal nuts
Previous product
primary_image
discrete input module Modicon Quantum - 32 I - 24 V DC
Back to products
Next product
primary_image
Wall mounted steel enclosure, Spacial S3D, double plain door, with mounting plate, 800x1200x300mm, IP55, IK10
Circuit breaker, PowerPact B, 50A, 3 poles, 600Y/347V AC, 18kA at 600Y/347 UL, terminal nuts
SKU: 8981135 Category: Molded Case Breakers
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPact B-frame circuit breaker, BGF36050, offers proven performance, flexibility, and reliability. This Powerpact Molded Case Circuit Breaker feature new innovations such as the patented EverLink™ connections. PowerPact B-frame circuit breakers provides economical thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 220 – 240 VAC50/60 Hz. Certified to UL, NEMA, IEC, CSA, NMX, GB Standards. Dimensions are 137 mm (H) x 54 mm (W) x 80 mm (D) and weighs 0.669 kg PowerPact B-frame ratings and types. Available in 1, 2, 3, and 4-pole unit mount construction & 1, 2, and 3-pole I-Line™ construction. Cost-effective fixed thermal-magnetic trip units from 15-125A up to 600Y/347 Vac. Interrupting ratings include D-18 kA, G-35 kA, and J-65 kA at 480 Vac. Unique I-Line construction mounts into Square D™ panelboards and switchboards. Designed to the same 1.5″ per pole widths as the legacy F-frame, simplifying substitution without blank fillers. Unit mount (aka, lug-lug) construction is 30% smaller in size with 25% more capacity than the legacy unit-mount F-frame design EverLink atented technology. EverLink lug connectors reduce the loosening of cables over time using a spring tension design. EverLink lugs are rated for bare use with fine-stranded conductors up to Class K. EverLink lugs are also available with unique integrated control wire terminals.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPact B, 50A, 3 poles, 600Y/347V AC, 18kA at 600Y/347 UL, terminal nuts” Cancel reply
Close
Circuit Breaker Micrologic 2.0 Trip Unit w/Rating Plug
Quick view
Placeholder
Close
PowerPact multistandard – J-Frame – 200 A – 65 KA – Therm-Mag trip unit
Quick view
Circuit breaker, PowerPacT H, 15A, 3 pole, 600VAC, 18kA, lugs, thermal magnetic, 80%, interchangeable trip unit
CB UNDERVOLTAGE TRIP 525-600V AC
PowerPact multistandard – J-Frame – 225 A – 100 KA – Therm-Mag trip unit
PowerPact B Circuit Breaker, 45A, 2P, 480Y/277V AC, 35kA at 480/277 UL, I-Line
J-FRAME 110/130VDC MOULDED CASE CIRCUIT BREAKER MOTOR OPERATOR
PowerPact multistandard – L-Frame – 250 A – 25 KA – Micrologic 3.0 trip unit