HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 1 pole, 600Y/347VAC, 18kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
Previous product
primary_image
Multi9 - comb busbar - 1L with Aux - 18 mm pitch - 37 modules - 80A
Back to products
Next product
primary_image
Circuit breaker accessory, PowerPacT H, compression lug kit, Al/Cu, 3 lugs, 150A
Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 1 pole, 600Y/347VAC, 18kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
SKU: 9031655 Category: Power Distribution
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit has terminal nuts on both termination ends. This PowerPacT B, 45A, 1 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 18kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked. EverLink lugs are also available with unique integrated control wire terminals.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 45A, 1 pole, 600Y/347VAC, 18kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 4 A – D Curve – 480Y/277 V – 10 kA – ring term
Quick view
Close
Circuit breaker, PowerPacT R, 1600A, 3 pole, 600VAC, 50kA, busbar, Micrologic 5.0H, 80%, modbus
Quick view
Placeholder
Three Low-level MTZ2,3 CT Test Position Push in Carriage Switches
Circuit breaker, PowerPacT P, 1000A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, Micrologic 3.0A, 80%
Automatic switch, PowerPacT J, 225A, 3 pole, 600VAC, 18kA, lugs, magnetic
DISCONNECT SW FUSE CLIPS 600VAC 30A D10
Circuit breaker, PowerPacT B, 40A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
Circuit breaker, PowerPacT L, 250A, 3 pole, 600VAC, 50kA, lugs, MicroLogic 3.3S, 80%