HomePower Distribution Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 3 pole, 600Y/347VAC, 14kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
Previous product
primary_image
Mini circuit breaker, QO, 20A, 3 pole, 240VAC, 10kA, 30mA grd fault B, bolt on mount, ring
primary_image
Power cable Lexium SH3/MH3 motor-Lexium 52/Lexium 62 servo drive, 10 mm², 20 m
Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 3 pole, 600Y/347VAC, 14kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
SKU: 4285054 Category: Power Distribution
Description
PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries, and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 14kA at 600Y/347VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker’s unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit has terminal nuts on both termination ends. This PowerPacT B, 30A, 3 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 14kA at 600Y/347VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.
There are no reviews yet.
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPacT B, 30A, 3 pole, 600Y/347VAC, 14kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%” Cancel reply
Close
Three Low-level MTZ2,3 CT Test Position Push in Carriage Switches
Quick view
Close
Acti 9 – comb busbar – 3L+N balanced – 9 mm pitch – 12 modules – 80A
Quick view
Transformer, Type T, industrial control, 75VA, 1 phase, 208V primary, 120V secondary, 55C rise
Placeholder
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 4 A – D Curve – 480Y/277 V – 10 kA – ring term
Multi 9 – C60 UL489 – MCB – 3P – 13 A – D Curve – 240 V – 10 kA – ring term
Circuit breaker, PowerPacT H, 80A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%, shunt, control wire both
Circuit breaker, PowerPacT B, 100A, 3 pole, 480Y/277VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Circuit breaker, PowerPacT B, 70A, 2 pole, 600Y/347VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%