PowerPact B-frame circuit breaker, BDL16030, offers proven performance, flexibility, and reliability. This PowerPact Molded Case Circuit Breaker feature new innovations such as the patented EverLink⢠connections. PowerPact B-frame circuit breakers provides economical thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 220 – 240 VAC50/60 Hz. Certified to UL, NEMA, IEC, CSA, NMX, GB Standards. Dimensions are 137 mm (H) x27 mm (W) x 80 mm (D) and weighs 0.51 kg Circuit breakers and automatic switches rated from 15 to 125 A. Available constructions, 1, 2, 3, and 4 poles. Available mounting types, unit mount and I-line. Standard compliance depending on the version, UL 489, CSA 22.2 No 5 UL 489, CSA 22.2 No 5, and IEC/EN60947-2 UL 489, CSA 22.2 No 5, and IEC/EN60947-2, CCC. Breaking capacities, D, G, J, K. Voltage up to 600Y/347 Vac compliant with UL 489. Voltage up to 690 Vac compliant with IEC/EN60947-2 (type J only). Field-installable electrical accessories. Optional terminations. Optional operating mechanisms.
Circuit breaker, PowerPact B, 30A, 1 pole, 600Y/347V AC, 14kA at 600Y/347 UL, terminal nuts
SKU: 4280340
Category: Molded Case Breakers
Reviews (0)
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPact B, 30A, 1 pole, 600Y/347V AC, 14kA at 600Y/347 UL, terminal nuts” Cancel reply
Related products
Circuit breaker, PowerPact H, thermal magnetic, 15A, 3 pole, 600V, 25kA, auxiliary switch
Circuit breaker, PowerPact L, Micrologic 3.3S, 400A, 3 poles, 600 V, 14 kA, 100% rated
Circuit breaker, PowerPact B, 50A, 3 poles, 600Y/347V AC, 18kA at 600Y/347 UL, terminal nuts
PowerPact Q – molded case circuit breaker – 3-pole – 10 kA – 240 V – 100 A
PowerPact multistandard – H-Frame – 15 A – 100 KA – Therm-Mag trip unit
PowerPact multistandard – H-Frame – 150 A – 65 KA – Therm-Mag trip unit
PowerPact B Circuit Breaker, 45A, 2P, 480Y/277V AC, 35kA at 480/277 UL, I-Line
FA/LA MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V, 300A, 2P, SHUNT TRIP