PowerPact B-frame circuit breaker, BDF360110, offers proven performance, flexibility, and reliability. This PowerPact Molded Case Circuit Breaker feature new innovations such as the patented EverLink⢠connections. PowerPact B-frame circuit breakers provides economical thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 25kA at 220 – 240 VAC50/60 Hz. Certified to UL, NEMA, IEC, CSA, NMX, GB Standards. Dimensions are 137 mm (H) x81 mm (W) x 80 mm (D) and weighs 0.924 kgs. Circuit breakers and automatic switches rated from 15 to 125 A. Available constructions, 1, 2, 3, and 4 poles. Available mounting types, unit mount and I-line. Standard compliance depending on the version, UL 489, CSA 22.2 No 5 UL 489, CSA 22.2 No 5, and IEC/EN60947-2 UL 489, CSA 22.2 No 5, and IEC/EN60947-2, CCC. Breaking capacities, D, G, J, K. Voltage up to 600Y/347 Vac compliant with UL 489. Voltage up to 690 Vac compliant with IEC/EN60947-2 (type J only). Field-installable electrical accessories. Optional terminations. Optional terminations.
Circuit breaker, PowerPact B, 110A, 3 poles, 600Y/347V AC, 14kA at 600Y/347 UL, terminal nuts
SKU: 4277998
Category: Power Distribution
Reviews (0)
Be the first to review “Circuit breaker, PowerPact B, 110A, 3 poles, 600Y/347V AC, 14kA at 600Y/347 UL, terminal nuts” Cancel reply
Related products
Tap box, I-Line Busway, plug-in, 100A, 3 phase, 4 wire, 600VAC
Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Mini CB, QO, 25 A, 2P, 120/240 V, 10 kA, Bolt on, PL
Three Low-level MTZ2,3 CT Test Position Push in Carriage Switches
Circuit breaker, PowerPacT B, 40A, 2 pole, 600Y/347VAC, 25kA, terminal nut, thermal magnetic, 80%
Circuit breaker, PowerPacT H, 110A, 2 pole, 600VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, CB
QOU Miniature Circuit Breaker, 20A, 2P, 120/240V, 10kA, Aux Switch