HomeAutomation & Control 30mm push button, Type K, push to test pilot light, red LED light module, 120VAC/VDC, no lens, NEMA 4, 13
Previous product
primary_image
Mini circuit breaker, Homeline, 60A, 2 pole, 120/240VAC, 10kA AIR, standard type, plug in, UL
Back to products
Next product
primary_image
TeSys Deca Manual Starter and Protector, magnetic circuit protector, rotary handle, 0.63 A, screw clamp terminals
30mm push button, Type K, push to test pilot light, red LED light module, 120VAC/VDC, no lens, NEMA 4, 13
SKU: 172560793 Category: Automation & Control
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
Description
The 9001K push button line has a large variety of operators and accessories for heavy industry applications. These operators are used in the petrochemical, metallurgy, mining, oil and gas, wastewater treatment and automotive manufacturing industries and more. Type K operators have a die cast operator that mounts in a 1.18 inch round hole. This push-to-test pilot light has a die cast ring nut. By pushing on the pilot light lens, you can determine if the pilot light lamp is still working. This push-to-test pilot light has a 120 VAC/VDC red LED light module to provide the illumination. The light module has a red LED lamp. This operator has one 9001KA1 contact block mounted on the back. The contact block has one normally open and one normally closed contact. Contact block has a UL Type A600, UL Type Q600 and a 10A resistive VAC rating. The contacts in this contact block are double break direct acting. Contact block and light module will accept up to two 12AWG to 24 AWG solid or stranded wires. The contact block and light module terminals are protected to meeting VDE 0106 Part 100. This push-to-test pilot light does not have a pilot light lens. A red lens is highly recommended. When properly installed this opertor is UL listed for Types 1, 2, 3, 3R, 4, 6, 12 and 13 environments. This operator is UL Listed and CSA certified.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “30mm push button, Type K, push to test pilot light, red LED light module, 120VAC/VDC, no lens, NEMA 4, 13” Cancel reply
Close
Disconnect Switch, TeSys LK4 Non fusible, 50hp at 600VAC, 3 pole, max 100A rated, plate mount
Quick view
Close
interface plug-in relay, Harmony electromechanical relays, 12A, 1CO, 48V AC
Quick view
AC servo motor BSH, Lexium 05, 9.31N.m, 1500rpm, keyed shaft, without brake, IP65
Placeholder
Melting Alloy Thermal Unit Class 30
Contactor, Definite Purpose, 30A, 2 pole, 110/120VAC 50/60Hz coil, open
TeSys Deca thermal overload relays – 23…32 A – class 10A