HomeControl Transformers TRANSFORMER DRY 1PH 50KVA 600V-120/240V
Previous product
primary_image
Miniature circuit breaker (MCB), Multi9 C60SP, 4P, 16A, B curve, 10kA (UL1077), 10kA (IEC/EN 60947-2)
Back to products
Next product
primary_image
SPEED DRIVE 400 HP 460 V ATV61
TRANSFORMER DRY 1PH 50KVA 600V-120/240V
SKU: 9013019 Category: Control Transformers
There are no reviews yet.
Be the first to review “TRANSFORMER DRY 1PH 50KVA 600V-120/240V” Cancel reply
Close
Unit substation, Mini Power-Zone, bolt on, 15kVA, 3 phase, 480V primary, 208Y/120V secondary, 25kA, CC
Quick view
Close
Transformer, dry type, DOE 2016, 500kVA, 3 phase, 480V delta primary, 208Y/120V secondary, 30J, 150C rise
Quick view
Transformer, dry type, DOE 2016, 500kVA, 3 phase, 480V delta primary, 208Y/120V secondary, 30J, 115C rise, Cu
Placeholder
Transformer, Type TF, industrial control, 100 VA, 600 VAC primary / 24 VDC secondary, 1 phase, 50/60 Hz, 55 °C rise
Placeholder
Transformer, Type T, industrial control, 250VA, 1 phase, multiple voltages, 80C rise
Transformer, Type TF, industrial control, 50 VA, 600 VAC primary / 12/24 VDC secondary, 1 phase, 50/60 Hz, 55 °C rise
Transformer, Type T, industrial control, 150 VA, 220/250 VAC primary / 24 VAC secondary, 1 phase, 50/60 Hz, 55 °C rise